Mennyire jó a járótalp gipszelt lábra?
Avagy érdemes-e a gipszre "cipőt" venni?
A Gipszdoki egy több mint 4 éve működő non-profit "segélyszolgálat" gipszet viselőknek.Egyrészről írott, képes és videós útmutatók, tippek, trükkök ahhoz, hogy te magad felismerd: jó vagy rossz gipszet kaptál-e, másrészről - ismerve a magyar viszonyokat - szívesen segítünk, válaszolunk a kérdéseidre, vagy csinlunk neked is egy profi gipszet. FONTOS: pár helyen azt ígérik "vízálló" gipszet tesznek fel lábra - az a gipsz nem vízálló! - írj nekünk ha segítség kell.
Miről olvashatsz ezen az oldalon
(kattints arra, ami érdekel, vagy csak gördíts tovább)
1.
4.
videóval
2.
5.
videóval
3.
6.
A videó valódi, levétel előtt 1 héttel készült
Mitől "járó" a járógipsz?
A járógipsz - mint nevében is benne van - egy olyan alsó végtag rögzítési forma, mely lehetővé teszi, hogy a beteg terhelje a sérült végtagot, azaz járjon rajta.
A "járás" nem csak praktikus, de a gyógyulás szempontjából kritikus is, mert aktiválja az úgy nevezett izompumpákat, melyek kulcsfontosságúak az alsó végtag megfelelő vér- és nyirokkeringése szempontjából.
A jó keringés pedig kulcsa a gyors gyógyulásnak, ami törések, szalagszakadások, zúzódások esetén sincs másképp.
A gipszrögzítés - függetlenül, hogy hagyományos gipszből vagy műanyagból készült - nem bírja ha járnak rajta, ezért van szükség járósarokra vagy járótalpra, melyek gumi anyaga megvédi a gipszet az elhasználódástól. A gipszre aplikált talp vagy sarok a gipszben való járást kényelmesebbé, biztonságosabbá, és nem utolsó sorban higiénikusabbá teszi.
Miért nem mindegy, hogy tudsz-e rendesen járni a gipszel? Miért fontos a "természetes járás minta" Itt elmondjuk.
Itthon is kapható járótalpak, gipsz cipők, papucsok
Ha járótalpat vennél, a következő webshopokat tudjuk ajánlani (2024.07 frissítve): Értéksziget, Salus (Budaörs), Fri-Medicina
Magyar járótalp (gipsz szandál)
Ára: 8.000 - 9.000 Ft
Gyártó: magyar
Méretek: kicsi, nagy
Jobb/bal: nincs külön
Előnyök:
- könnyű tisztítani
- elég nehéz
- jól szellőzik
Hátrányok:
- nehéz felvenni
- csúszkál benne a gipsz
- ritka, hogy pont jó a méret
- nagyon nehéz
Eddigi tapasztalatok: 3/5 pont
DonHunMed járótalp
Ára: 7.000 - 8.000 Ft
Gyártó: magyar
Méretek: 5 méretben
Jobb/bal: nincs külön
Előnyök:
- nagy méretválaszték
- jól fogja a gipszet
- jól védi a lábujjakat
Hátrányok:
- nagyon kemény a talpa (ez lábközépcsont törésnél előny)
- nehezen gördül
- egyik legdrágább
Eddigi tapasztalatok: 3/5 pont
Cellona gipsz cipő
Ára: 7.000 - 8.000 Ft
Gyártó: Cellona (Németo.)
Méretek: S, M, L, XL
Jobb/bal: nincs külön
Előnyök:
- lábujjakat takarja
- jól fogja a gipszet
- télen jó meleg
Hátrányok:
- nyáron nagyon meleg
- nehéz tisztítani/lassan szárad
- nem túl jól gördül
Eddigi tapasztalatok: 4/5 pont
Neal gipsz járótalp (gipsz papucs)
Ára: 5.000 - 6.000 Ft
Gyártó: Neal (Dék-Korea)
Méretek: S, M, L, XL
Jobb/bal: nincs külön
Előnyök:
- jól tisztítható
- könnyű felvenni
- jól gördül
Hátrányok:
- nagyon hajékony, megterhelő lehet a gyenge gipsznek
- lábközpcsont töréshez gipsztől függően jó csak
Eddigi tapasztalatok: 4/5 pont
Cellona járótalp (gipsz szandál)
Ára: 7.000 - 8.000 Ft
Gyártó: Cellona (Németo.)
Méretek: kicsi, közepes, nagy
Jobb/bal: külön van!
Előnyök:
- könnyű tisztítani
- nem túl nehéz
- jól szellőzik
Hátrányok:
- nehéz felvenni
- csúszkál benne a gipsz
- ritka, hogy pont jó a méret
Eddigi tapasztalatok: 3/5 pont
Gmed járótalp (gipsz papucs)
Ára: már nem kapható
Gyártó: Kína
Méretek: S, M, L, XL
Jobb/bal: nincs külön
Előnyök:
- könnyű
- könnyű felcsatolni
- könnyen tisztítható
- elméletileg gördül...
Hátrányok:
- az ívelt talp miatt szokni kell
- nagyon magas
Eddig tapasztalatok: 2/5 pont
Maxi Armor járótalp (gipsz cipő)
Ára: már nem kapható
Gyártó: Kína
Méretek: S, M, L, XL
Jobb/bal: nincs külön
Előnyök:
- nagyon könnyű
- könnyű felcsatolni
- könnyen tisztítható
Hátrányok:
- nem tartja jól a gipszet
- a tépőzár hamar tönkremegy
- a talpa nem elég merev
Mi nem ajánljuk: 1/5 pont
Barkács megoldások
Amit már láttunk:
- utcai szandálok
- kivágott orrú tornacipők
- zokni
Előnyök:
- "ingyen" van
Hátrányok:
- nem jó erre a célra
- csúszkál benne a gipsz
Nem ajánljuk! Jobb alternatíva itt.
Valami kimaradt? Valamit rosszul írtunk? Valamivel nem értesz egyet? Esetleg kérdésed van?
Van-e alternatívája a járótalpnak?
Van! Méghozzá olcsó, és sok embernél jobban beválik, mint a talp! A megnevezése: járósarok. (Ellenvéleményt attól fogadjunk el, aki a talpat és a sarkat is próbálta már, vagy segít, hogy kipróbáhassuk.) Járósarkat hagyományos járógipszeken a mai napig használnak, viszont könnyített járógipszeken sajnos egyre ritkábban látni. Miért?
Nem kertelünk: a járótalp eladása egy jó üzlet
Mi tehát a Gipszdokinál egyértelműen járósarok pártiak vagyunk és nem csak az ára miatt, hanem azért is, mert:
1.
Sarokkal a láb gördülő mozgása természetesebb és jobban irányítható. A sarok szerves része a gipsznek, így a gipsz nem csúszkál össze-vissza, mint egyes járótalpakban. KI KELL PRÓBÁLNI!
Egyes sérülés típuoknál, a sarkas megoldással, a gipsz kevésbé terheli a sérült részeket: járósarok alkalmazásánál a járáskor keletkező erők a talp középpontjában és nem a sípcsontnál, illetve lábujjaknál jelentkeznek.
2.
3.
A sarok kevésbé viseli meg a gipsz talp részét: vagyis a gipsz nem rongyolódik le idő előtt, nem kell cserélni.
Jó hír, hogy egy járósarkat utólag, és ingyen fel lehet tenni a gipszedre! Ez része a "járógipsz komfort" csomaguknak.
Járótalp
Járósarok
Robot járás*
Gördülő járás*
24h múlva*
Sok helyen a gipszmesterek nem akarnak bajlódni a sarok felrakásával, helyette inkább olyanokat mondanak:
1.
A járósarok tönkreteszi a csipőt. NEM igaz! A rosszúl felrakott, túl magas vagy rossz helyre pozícionált sarok okozhat gondot, de ha a "jó" lábon magasabb talpú cipőt hordunk, akkor jobban fogunk tudni járni a gipszel (mint ha talpat viselnénk), mert a láb "gördülni" fog.
Műanyag gipszre nem lehet sarkat tenni. NEM igaz! Más a technikája, kell hozzá +10 perc, de gond nélkül megoldható. Aki erre hivatkozik vagy lusta, vagy érdekelt a járótalp eladásában.
2.
3.
Járósarokkal olyan bizonytalan a járás, mint magassarkúban. NEM igaz! A sarok szerves része a gipsznek, ezért pont, hogy biztosabb vele a mozgás, mint a tépőzárral rögzített járótalpakban.
*Robot vs gördülő járás
A mellékelt három videó semmilyen módon nem manipulált. Az első videón a beteg 2 nap "gyakorlás" után jár a járótalppal. (Minket is meglepett, hogy van már, ahol hagyományos gipsznél is rábeszélnek a talpra... ) A második videón - ugyanaz a beteg, gipsz csere után - műanyag gipsszel és járósarokkal életében először jár. A harmadik videón 24óra elteltével (egy kis gipsz "kozmetikára" vissza kellett ugranunk). A különbség zongorázható. Vajon melyik lenne a jobb 4 hétig? Mi csak annyit mondunk minden szkeptikusnak: ki kell próbálni!
A teljes, objektív képhez hozzátartozik, hogy természetesen járótalpal is lehet járni, sőt van akinek azzal megy jobban (kb fele/fele lehet az arány).
A lényeg: ha neked kényelmetlen a járótalp, vagy nem fizetnél érte, akkor van alternatív megoldás - a járósarok. Itt megnézheted, hogyan tesszük fel a sarkat.
Tévhitek és féligazságok
A könnyített gipsz és a járótalp együtt tökéletes, mert így lett kitalálva
Nem igaz. A járótalp ötlete későbbre datálódik, és bár az elképzelés maga jó, egyelőre - ezt a magyar kínálat sokszínűsége is tükrözi - nincs meg a kiforrott megoldás. Legalább is, a járótalppal használt gipszek egy része erről árulkodik:
3 nap után
1 hét után
1,5 hét után
2,5 hét után
Továbbá, sehol semmilyen szakmai ajánlás nem született arról, hogy a könnyített gipszet csak járótalppal lehet használni. Ez a “szokás” elsősorban a gipszmesterknek (kevesebb munka) és a kereskedőknek (eladások) kedvez. Mi nem azt mondjuk, hogy az egyik, vagy a másik a jobb. Mi amelett vagyunk, hogy ezt döntse el a beteg, miután kipróbálta és kapott kellő tájékoztatást egyik vagy másik használatáról.
A gipsz cipő levehető tehát higiénikusabb
A kereskedelem egyik fő érve a járótalpak mellett az, hogy a járótalp lecsatolható, így az "sokkal higiénikusabb" megoldás... ugyanakkor azzal senki nem számol (mert senki nem mondja), hogy a járótalpat a lakásban is viselni kell! Ebből a szempontból a járósarok tisztántartása könnyebb, hacsak nem veszünk 2db járótalpat (egyet benti, egyet kinti használatra)
Lefekvés előtt pedig egyszerűen zoknit kell húzni a gipszre, hogy az fedje a sarokrészt is. Ennyire egyszerű! (A járósarok nem olyan nagy: itt megnézheted)
Járótalppal, gipsz cipővel mindig könnyebb járni
A mellékelt 2 videó egy hozzánk forduló bokasérült járását mutatja Neal járótalppal, majd később járósarokkal. Még így, amatőr felvételen is látszik, hogy a két járásminta "természetssége" között jelentős különbség van: ebben az esetben talp teljesen ellehetetlenítette a lábfej gördülő mozgását, míg a sarok inkább segítette.
És itt van jó pár másik videó is.
Nekünk anyagi érdekünk sem a járótalpak, sem a járósarkak eladásához, vagy felrakásához nem fűzödik. Mi csak azt mondjuk esete válogatja, hogy melyik is jobb megoldás.
Bármelyik megoldás mellett döntesz is, mindkét esetben jelentősen növelheted a járáskonfortot úgy, hogy ha a jó lábadon magasabb talpú cipőt hordasz (pl. sportcipő, futócipő). A legalább 3-4 cm talpmagasságú lábbelivel megszűntethető a járótalp vagy a járósarok magasságából adódó féloldalasság, így a járás már nem terheli annyira a csípőt.
A járótalp minden töréshez ideális
Nagyon röviden, a lábközépcsont törések gipsszel történő rögzítésénél két dologra illik odafigyelni - már mint gipszmesterként. Egy, a lábujjak ne mozogjanak (járáskor ne hajoljanak vissza), kettő, a beteg lehetőleg járáskor ne a törésre terheljen.
A mellékelt ábra tükrében talán minden szöveges magyarázat nélkül is érthető, hogy mi miért nem javasoljuk a könnyített gipsz + járótalp párosítást (piros) és helyette miért preferáljuk a járósarkat könnyített gipsz esetén is (zöld). Még több info a lábközépcsont törés gipszeléséről.
Sajnos, ma már ezt a megoldás, idő- és szakemberigénye miatt teljesen kikopott az általános ellátásból. Jó hír, hogy a járósarkat utólag is fel lehet tenni, és még pénzbe sem kerül. Itt nézd meg hogyan
Se talp, se sarok nem kell, a gipsz elég erős
Lényegét tekintve az állítás igaz, mert a gipsz elbírja a súlyodat. Ugyanakkor mind a műanyag mind a hagyományos gipsz rosszul viseli, ha járnak rajta, mert a kemény talajjal való közvetlen kontaktus miatt azonnal és gyorsan kezd kopni. A mi javaslatunk, hogy ne járjunk közveteln a gipszen!
További érdekes anyagok a Gipszdokin
Általános információk
1.
2.
3.
Könnyített gipsz
1.
2.
3.
4.
Gipszdoki segít
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Egyéb érdekességek
1.
2.