Kórház szerint "jó"? Hogy lehet, hogy mégis "sz@r"...
Gipszdoki is segít eligazodni
A hazai egészségügy kétféle gipszet ismer: vagy "jó", vagy "keringésre káros" - azaz túl szoros. A kettő között nincs átmenet. Ha nyom, ha csámpás, ha nem lehet vele járni, az mind olyan "kényelmi" igény, ami még a magánegészségügyben sem garantált. Szerintünk ez kitolás a betegekkel, mert a "jó" gipsz nem áll meg ott, hogy "jó benne a keringés"!
Miért is ne lenne szabályos a gipszed...?
1.
Ha nem nyom a gipsz, még nem biztos, hogy jó is.
A szoros gipsz csak egyike a sok baki lehetőségnek. A leggyakoribb probléma, hogy nehéz járni a gipszben, aminek számos oka lehet.
2.
Sok helyen a gipszmester az utolsó, aki látja a gipszed.
Lehet egy kezdő tette fel a gipszed, vagy te voltál aznap a századik.
3.
Van ahol nem is gipszmester gipszel (hanem orvos, asszisztens, stb.)
Ezeken a helyeken kicsi a betegforgalom, így kevés a gyakorlat is.
4.
Sajnos az a tapasztalat, hogy az orovosok nem elég kritikusak a rossz gipszekkel szemben. Ennek nem a rossz szándék az oka, hanem egyszerűen nincs rá protokol: nincs olyan, hogy "kényelmetlen" gipsz, ha "nem kékül, akkor nem szoros", stb. Amúgy nem egy példánk van rá azért, amikor a végén önkritikát gyakoroltak pl.: "Egyébként megdicsérték a rendelőben a gipszet, azt mondták nagyon szép munka és jól tettem, hogy lecseréltük." stb.
A szoros gipszet mindenki felismeri, a többi hibát csak ritkán
Igen, ez szoros!
Az átlagembernek nincs viszonyítási alapja, sem tudása ahhoz, hogy a saját gipsze hibáit észrevegye. A keringésre káros, túl szoros gipszet könnyű felismerni, már csak az okozott fájdalom és az ujjak elszíneződése miatt is, azonban minden más problémát - még ha kényelmetlenséggel is jár - sokan "normálisnak" tartanak arra alapozva, hogy a gipszviselés csak "sz@r" lehet.
Segítünk, megmondjuk ha rossz és azt is, mekkora a baj - 4 egyszerű lépést kövess
1.
Ha tudod küld el a leleteidet (fotón is jó), de úgy, hogy a személyes adatok ne látszódjajank! Ha ez nem megy, akkor csak írd le mi volt a diagnózis.
2.
Küldj néhány fotót (lásd illusztráció). a.) oldalról, b.) talp rész, c.) lábujjak körüli rész, d.) felülről (Nekünk mind a négy típúsú kép nagyon beszédes, nem túráztatni akarunk)
a.
b.
c.
d.
3.
Ha valahol nagyon fáj (nyom, zsibbad, irritál) akkor úgy is fotózz, hogy közben arra a pontra mutatsz a gipszeden.
4.
Írd le pár sorban ha van valami panaszod, kérdésed? Pl.: "Normális-e az, hogy...?" vagy "Nagyon zavar az, hogy..." stb.
Mutasd meg hol fáj
Ha még mindig azt gondolod, hogy kórház tuti jó gipsszel endedett haza, akkor itt van még néhány esetünk
Egy jó gipszebn nem ilyen a járás
Nem jó, ha benyomható a talpa
A Gipszdoki egy non-profit segélyszolgálat, tehát nekünk az a jó, ha jó a gipszed, mert nincs vele dolgunk. Ha mégis úgy érzed "gyanús" a gipszed, csak pár fotót kell küldj, és megmondjuk, hogy érdemes-e vele foglalkozni.